چه اصلاحاتی را می‌توان با تزریق ژل انجام داد؟

کمتر کردن اثرات پیری، از جمله اصلاحاتی است که با تزریق ژل امکان پذیر است. با افزایش سن، علائم پیری در صورت به وجود می‌آید که می‌توان با روش‌های جوانسازی آن‌ها را از بین برد. امروزه ژل‌های تزریقی، به دلیل نداشتن عوارض جانبی خاص و اثر زود هنگام، یکی از روش‌های پر طرفدار جوانسازی هستند. از تزریق ژل برای از بین بردن نشانه‌های پیری در موارد زیر استفاده می شود. در این مقاله به معرفی برخی از کاربردهای تزریق ژل می پردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

 

افزایش حجم صورت

با گذر عمر، صورت چاقی و شادابی خود را از دست می‌دهد. در واقع با افزایش سن، در پوست، کلاژن و الاستین کاهش پیدا کرده و فیبرها ضعیف‌تر می‌شود. در نتیجه کاهش این مواد، حالت کشسانی پوست کاهش پیدا می‌کند. همچنین تعداد و اندازه سلول‌های حجم دهنده پوست با گذشت زمان کاهش پیدا می‌کند و صورت لاغرتر شده و پوست صورت شل می‌شود. در این شرایط برای بازگرداندن جوانی و پر کردن صورت، پزشکان از تزریق فیلر استفاده می‌کنند. ژل تزریق شده با جذب آب، باعث پر شدن مناطق گود شده در صورت می‌شود. برای انجام این روش، پزشک تزریق را در ناحیه‌های مشخص شده انجام می‌دهد.

سپس، محل مورد نظر پر شده و دیگر لاغر به نظر نمی‌رسد. انجام این روش با بی‌حسی موضعی و طی 30 دقیقه انجام می‌گیرد. مدت ماندگاری ژل تزریقی برای افزایش حجم صورت، بسته به نوع ژل تزریق شده بین 6 ماه تا 5 سال طول می‌کشد. برخی از انواع ژل زودتر جذب بدن می‌شوند و به همین دلیل ماندگاری کمتری دارند.

چه اصلاحاتی را می‌توان با تزریق ژل انجام داد؟

چه اصلاحاتی را می‌توان با تزریق ژل انجام داد؟

کاهش چین و چروک صورت

از علائم شایع پیری، به وجود آمدن چین و چروک در پوست صورت است. به طور کلی هر چه سن بالاتر می‌رود، لایه‌های خارجی پوست به دلیل کاهش تولید هیالورونیک اسید، کمتر قادر به حفظ رطوبت پوست خواهند شد و در نتیجه چین و چروک در صورت ظاهر می‌شود. تزریق ژل برای کاهش چین و چروک ممکن است دارای برخی عوارض باشد. از جمله این عارضه‌ها عبارتند از:

ایجاد حساسیت: به دلیل اینکه در بعضی از ژل‌ها از مواد خارجی استفاده شده است، احتمال ایجاد آلرژی وجود دارد. این حساسیت‌ها خود را با ورم، قرمزی و درد نشان می‌دهند. در بسیاری از اوقات، مصرف داروهای تجویز شده باعث از بین رفتن این حساسیت می‌شود.

عفونت: در بعضی از موارد، ممکن است با تزریق ژل، باکتری‌ها هم وارد بدن شده و عفونت ایجاد کنند. درد، قرمزی و التهاب از علائم وجود عفونت است. در مواردی با مصرف آنتی بیوتیک این عفونت از بین می‌رود. ولی در موارد شدیدتر، نیاز به تخلیه جراحی وجود دارد.

قسمت‌های مختلفی از صورت با استفاده از پر کننده می‌تواند تحت درمان قرار بگیرد. از جمله خطوط عمودی اطراف دهان، خطوط کناره لب و خطوط و چروک‌های ریز

 

حجیم کردن لب

لب‌ها از جمله تاثیر گذارترین اجراء صورت در زیبایی است. با افزایش سن، لب‌ها نازکتر شده و افراد تمایل بیشتری به حجیم کردن لب‌ها پیدا می‌کنند. همچنین افرادی که به طور مادرزادی لب‌های نازکی دارند، می‌توانند با فرم دهی لب‌ها به تعادل بیشتری در صورت دست پیدا کنند. به طور کلی امروزه حجیم کردن لب‌ها، یک روش دست یابی به زیبایی است. از ژل‌های تزریقی برای حجیم و زیباتر شدن لب‌ها استفاده می‌شود. تزریق ژل به صورت سرپایی صورت می‌گیرد و نیازی به بیهوشی ندارد. همچنین به عنوان یک روش غیر تهاجمی، هیچ آسیبی به بدن وارد نمی‌کند. فقط گاهی قبل از تزریق بهتر است یک تست آلرژی انجام بگیرد و سپس برای تزریق زیبایی اقدام شود.

امروزه از انواع پر کننده‌ها برای تزریق لب استفاده می‌شود که پر طرفدارترین آن‌ها محصولات حاوی کلاژن یا هیالورونیک اسید است. زمانی که از فیلرهای هیالورونیک اسید استفاده می‌شود احتمال آلرژی در آن بسیار پایین است؛ زیرا هیالورونیک اسید یک ماده طبیعی در بدن است. داشتن عوارض احتمالی بعد از تزریق و همچنین نتیجه نهایی تا حد زیادی به نحوه تزریق کردن ژل بستگی دارد. به همین دلیل پزشک متخصص برای تزریق ژل، باید شناخت کافی به ساختمان پوست و اطلاع دقیق از محل و میزان تزریق داشته باشد.

چه اصلاحاتی را می‌توان با تزریق ژل انجام داد؟

چه اصلاحاتی را می‌توان با تزریق ژل انجام داد؟

حجیم کردن گونه‌ها

یکی از شاخصه‌های زیبایی، داشتن گونه‌های برجسته و فک زاویه دار است. برخی از افراد به صورت مادر زادی دارای گونه‌های لاغر هستند. با افزایش سن، سلول‌های چربی زیر پوست شکسته می‌شود. در نتیجه پوست حالت ارتجاعی خود را از دست داده و پوست صورت شل و حالت افتاده پیدا می‌کند. در این مواقع، تزریق ژل یک روش ایمن برای جوانسازی پوست است.

افرادی که سیستم ایمنی ضعیف و عفونت پوستی دارند بهتر است این روش را انجام ندهند. مقدار ژل تزریقی، به میزان لاغری پوست و سلیقه شخصی افراد بستگی دارد. تزریق ژل بدون هیچ گونه نیاز به برش در پوست و بیهوشی در مدت 30 دقیقه در مطب پزشک انجام می‌گیرد.

به طور معمول، مدت ماندگاری ژل تزریقی برای حجیم کردن گونه‌ها، 24 ماه است؛ اما این مدت بیشتر به سبک زندگی فرد، میزان تزریق و جنس فیلر مورد استفاده بستگی دارد. ژل‌های تزریقی با پایه هیالورونیک اسید، باعث افزایش تحریک تولید کلاژن می‌شود. افزایش مقدار کلاژن به خوش فرم شدن گونه‌ها کمک می‌کند. نتایج به دست آمده از این روش تا حدی، به مهارت پزشک در تعیین محل دقیق تزریق ارتباط دارد. کبودی و ورم محل تزریق از عوارض رایج بعد از تزریق فیلر است که بعد از چند روز از بین می‌رود.

 

بهبود فرم بینی

از دیگر اصلاحاتی که برای بهبود زیبایی صورت با کمک تزریق ژل انجام می‌گیرد، بهبود فرم بینی است. خوش فرم شدن بینی، تاثیر بسیار زیادی در زیبایی چهره دارد. خوش فرم کردن بینی با تزریق فیلر، یک روش غیر تهاجمی برای رفع نقایص بینی است. البته لازم به ذکر است که تمامی معایب بینی با این روش قابل درمان نیست.

از تزریق ژل برای رفع معایبی چون انحراف، برآمدگی بینی و خوش فرم کردن آن نیز مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین زمانی که بینی به عمل مجدد برای رفع نواقص بعد از جراحی پلاستیک احتیاج دارد، استفاده از ژل تزریقی پیشنهاد می‌شود. مهمترین مزیت بهبود فرم بینی با تزریق ژل این است که نیازی به بیهوشی ندارد و به صورت سرپایی انجام می‌گیرد.

از طرف دیگر استفاده از تزریق ژل برای بهبود فرم بینی یک روش غیر موقتی است و اگر فرد متقاضی از نتیجه تزریق راضی نباشد، امکان خارج کردن فیلر وجود دارد. مدت ماندگاری این روش بین 9 ماه تا 2 سال است و بیشتر به نوع ژل تزریقی، محل تزریق و نوع نقص برطرف شده بستگی دارد. استفاده از ژل‌ تزریقی برای خوش فرم کردن بینی، یک روش کم خطر است ولی ممکن است دارای عوارضی هم باشد. اختلال عروقی که به معنای توقف جریان خون است از عوارض نادر بهبود فرم بینی با این روش است. این عارضه می‌تواند به دلیل وارد شدن فیلر به شریان‌های اصلی اتفاق بیوفتد. البته احتمال این عارضه در تزریق ژل در لب و زیر چشم هم وجود دارد. انتخاب پزشک متخصص که آشنایی کامل به نشانه‌های اختلال عروقی داشته باشد تا حد زیادی می‌تواند از بروز این عارضه جلوگیری ‌کند.

چه اصلاحاتی را می‌توان با تزریق ژل انجام داد؟

چه اصلاحاتی را می‌توان با تزریق ژل انجام داد؟

جوان سازی پوست دست

دست‌ها هم مانند صورت اثرات پیری را در خود نشان می‌دهند. با افزایش سن، تغییرات ظاهری در دست‌ها نمایان می‌شود به طوری که پوست، حجم طبیعی خود را از دست می‌دهد و حالت استخوانی پیدا می‌کند. در این صورت استخوان‌ها و تاندون‌های دست نمایان می شود. علائم پیری در دست‌ها سریع تراز سایر اعضای بدن ظاهر می‌شود. از بین رفتن انعطاف پذیری پوست دست به عوامل متفاوتی بستگی دارد. در معرض آفتاب قرار گرفتن، ژنتیک، استرس و سیگار کشیدن از عوامل ایجاد علائم پیری در دست است. تزریق ژل می‌تواند تا حدودی چین وچروک و ظاهر استخوانی دست را بهبود ببخشد.

در واقع ژل تزریقی به عنوان جایگزین مناسب برای بافت‌های فرسوده، به دست‌ها تزریق می‌شود و حالت جوانتری به پوست دست می‌بخشد. همچنین ژل تزریقی، کلاژن سازی را در پوست دست تحریک کرده و باعث جوانسازی پوست دست می‌شود. به طور کلی فقط دو نوع فیلر رادیس و رستیلن لیفت برای تزریق به دست مورد تایید FDA قرار گرفته است. البته ممکن است پزشک با توجه به تجربه شخصی خود نوع دیگری از فیلرها را تزریق کند. ژل‌های تزریق شده به دست و صورت همانند هم عمل می‌کنند. این روش جوانسازی، باید توسط متخصصین این امر صورت بگیرد؛ زیرا در صورت تزریق نادرست ممکن است رگ‌های خونی مسدود شود.

 

بحث و نتیجه گیری

در این مقاله در مورد عیوبی صحبت کردیم که با تزریق ژل قابل اصلاح هستند. نتیجه این روش تا حد بسیار زیادی به مهارت پزشک بستگی دارد. از این رو تزریق ژل نباید در مراکز نامعتبر و توسط افراد غیر حرفه ای انجام شود. برای تزریق ژل به صورت حرفه ای می توانید به مطب دکتر احمد علی رجب پور فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی در تهران مراجعه کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *