کاربرد عمل ترمیم بینی

گاهی اوقات افراد به دلایل مختلف (شکستگی، ضربه، عدم تناسب بینی با صورت و …) اقدام به جراحی زیبایی بینی می کنند؛ اما در برخی موارد نتیجه این جراحی ها چندان مطلوب نیست و مشکلاتی مانند افتادگی نوک بینی، ناهمواری روی پل بینی، انسداد مجاری تنفسی و … را به همراه دارد. خوشبختانه رفع ایرادات عمل زیبایی بینی با استفاده از عمل ترمیمی امکان پذیر است. در این مقاله، دکتر احمد علی رجب پور، فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی به تمام سوالات رایج در ارتباط با عمل ترمیم بینی پاسخ می دهند. در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

عمل ترمیم بینی

گاهی عمل زیبایی بینی (رینوپلاستی) منجر به بروز مشکلات ساختاری یا عملکردی در این بخش از صورت می شود. مشکلات ایجاد شده، ناشی از عوارض عمل و یا به کارگیری روش نامناسب در جراحی است. آمارها نشان می دهد که نارضایتی از نتایج عمل زیبایی بینی، 5 درصد است. در این موارد رفع ایرادات احتمالی با استفاده از عمل ترمیم بینی (رینوپلاستی ثانویه) انجام می شود. البته در صورت بروز مشکل ساختاری عمیق در بینی، به جراحی سوم و چهارم نیز نیاز می شود.

کاربرد عمل ترمیمی بینی

بسیاری از متقاضیان عمل ترمیمی بینی را افراد دارای مشکلات تنفسی تشکیل می دهند. این افراد به دلیل انحراف یا انسداد مجاری بینی، در تنفس مشکل دارند. عمل ترمیم بینی در رابطه با مشکلات زیر کاربرد دارد:

 • انحراف بینی
 • مشکلات تنفسی
 • ناهمواری پل بینی
 • افتادگی نوک بینی
 • انسداد مجاری بینی
 • سوراخ های نامساوی بینی
 • ارتفاع غیرمعمول تیغه بینی
 • کوچک شدن بیش از حد بینی
 • اسکارهای داخلی یا خارجی ضخیم
 • افتادگی دریچه داخلی و خارجی بینی
 • بزرگی یا کوچکی بیش از حد نوک بینی
 • عدم تناسب بینی با سایر بخش های صورت
کاربرد عمل ترمیم بینی

کاربرد عمل ترمیم بینی

میزان تاثیرگذاری عمل بینی ثانویه

عمل اولیه زیبایی همواره بهترین زمان برای از بین بردن مشکلات ساختاری و عملکردی بینی می باشد؛ اما در صورت نیاز به عمل ترمیم، پیچیدگی و دشواری جراحی به میزان قابل توجهی افزایش می یابد. در واقع در بین جراحی های بینی، سخت ترین جراحی، عمل ترمیم بینی می باشد.

میزان اثرگذاری عمل ترمیمی بینی، به نوع ایراد بینی و مهارت جراح بستگی دارد. گاهی اوقات عوارض عمل اولیه بسیار جزئی هستند و به سادگی برطرف می شوند؛ به عنوان مثال می تون به ناهمواری پل بینی اشاره کرد. در بسیاری دیگر از موارد، مشکلات بینی، حاد، پیچیده و نیازمند برنامه ریزی و جراحی سنگین است. به همین دلیل معمولاً جراح از پیش بینی نتیجه عمل ترمیم بینی خودداری می کند.

بهترین زمان برای انجام عمل ترمیم بینی

در رابطه با زمان مناسب انجام جراحی ترمیم بینی بین پزشکان اختلاف نظر وجود دارد. بسیاری از پزشکان معتقد هستند که ورم بینی یک سال بعد از عمل به صورت کامل از بین رفته و شکل واقعی آن مشخص می شود. به عبارتی برای آگاهی از ایرادات احتمالی بینی باید تا یک سال منتظر بود. تا قبل از این زمان ایرادات بینی به صورت کامل مشخص نیست و قضاوت درباره آن قابل قبول نمی باشد. ترمیم بینی تا قبل از زمان مذکور ممکن است به بیشتر شدن مشکلات بینجامد.

البته برخی دیگر از پزشکان معتقدند که مواردی از مشکلات بینی تا بعد از گذشت شش ماه هم می تواند تحت جراحی ترمیمی قرار بگیرد؛ البته ممکن هست برای این موارد هم با صبر کردن تا بعد از 1 سال، بتوان جراحی با کیفیت تری انجام داد.

مهم ترین اقدامات قبل از عمل

انتخاب یک جراح باتجربه و ماهر برای عمل ترمیم بینی از اهمیت بسیاری برخوردار است. مهم ترین اقدامات احتمالی قبل از عمل در موارد زیر خلاصه شده است:

 • عکس برداری از مقابل و طرفین بینی قبل و بعد از جراحی زیبایی
 • عکس برداری سی تی اسکن از بینی و سینوس در صورت بروز اختلالات تنفسی
 • انجام آزمایشات قبل از بیهوشی در صورت نیاز
 • ترک مصرف دخانیات

 

این عمل چگونه انجام می شود؟

در بعضی موارد مشکل فرد مراجعه کننده حاد نیست و درمان با بی‌حسی موضعی انجام می شود؛ اما در موارد حاد بیهوشی ضرورت پیدا می کند. عمل ترمیم بینی برای همه افراد یکسان نیست و بر اساس نوع عارضه انجام می شود. همه روش ها به بازیابی ساختار بینی و بهبود عملکرد آن ختم می شوند. بعضی روش ها نیازمند سایش یا برداشت غضروف اضافه است؛ به عنوان مثال می توان به بینی های ناهموار در بخش پل اشاره کرد. در بعضی دیگر از غضروف اضافه برای درمان مشکل استفاده می شود.

گرافت بافت زنده ای است که به عنوان غضروف در اغلب عمل های ترمیمی بینی به کار گرفته می شود. گرافت را می توان به صورت طبیعی از بدن شخص یا فرد دیگر برداشت کرد. تیغه میانی بینی (سپتوم) مکان مناسبی برای برداشت گرافت است. معمولاً این بافت در جراحی بینی اولیه برداشته شده و میزان آن بسیار کم است. در صورت نیاز می توان غضروف مورد نیاز در ترمیم بینی را از گوش یا دنده برداشت.

از معایب غضروف های طبیعی می توان به بد فرمی یا خمیده شدن آنها و نیاز به برش اضافی گوش یا سینه اشاره کرد. علاوه بر این به لحاظ مقدار نیز محدودیت دارند. به همین دلیل گاهی جراحان زیبایی از پروتز به جای غضروف طبیعی استفاده می کنند. پروتز بینی از جنس سیلیکون است و جزیی از بافت طبیعی بدن نمی شود، بعلاوه مشکلاتی از قبیل عفونت و جابجایی برای آنها عنوان شده است.

در عمل ترمیم بینی تغییرات لازم به دو شکل باز یا بسته اعمال می شوند. در نوع بسته که برای تغییرات کوچک مورد استفاده قرار می گیرد برش ها از داخل سوراخ ها اعمال می شوند؛ اما در جراحی باز، به منظور دسترسی به ساختارهای داخلی، پوست بینی بلند می شود.

کاربرد عمل ترمیم بینی

کاربرد عمل ترمیم بینی

اقدامات بعد از جراحی ترمیمی بینی

دوران نقاهت عمل ترمیم بینی در مقایسه با عمل اولیه کمی طولانی تر است. شکل اصلی بینی در پوست نازک بعد از 12-6 ماه و برای پوست چرب و ضخیم بعد از گذشت 2 سال مشخص می شود. عوارض این عمل مشابه عمل زیبایی بینی اولیه است. کبودی، تورم و خونریزی بعد از عمل ترمیم کاملاً طبیعی است و با گذشت چند روز بهبود می یابد. البته پزشک برای کنترل تورم و خونریزی از تامپون استفاده می کند. استفاده از کیسه یخ روی پیشانی نیز نقش موثری در کنترل تورم و کبودی دارد.

اسکار (فیبروز) یا جای زخم بلافاصله بعد از عمل تشکیل می شود. ایجاد اسکار در افراد دارای پوست ضخیم و چرب بیشتر از دیگران است. استفاده از پمادهای مخصوص حدود 20 درصد در جلوگیری از تشکیل اسکار بدشکل موثر است. کاهش فعالیت های بدنی و قرار دادن سر در مکانی بالاتر از بدن نیز برای کنترل جریان خون و کاهش تورم در ناحیه بینی مفید است.

 

سخن پایانی

ما در این مقاله به چگونگی و کاربردهای عمل ترمیم بینی پرداختیم. سالانه هزاران جراحی بینی در سراسر جهان انجام می شود که بعضی از آنها به اختلال در ساختار و عملکرد بینی ختم می شود. افتادگی نوک بینی، انسداد مجاری تنفسی، انحراف بینی و … از جمله این مشکلات به شمار می روند. البته برای قضاوت صحیح درباره وضعیت بینی به یک سال زمان نیاز است؛ زیرا تورم بینی بعد از یک سال از بین رفته و وضعیت آن به خوبی نمایان می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره عمل ترمیم بینی می توانید به مطب دکتر احمد علی رجب پور، فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی مراجعه کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *